24 grudnia 2015

Niezbędnik podróżnika - Maps.me


Skoro już sporo czasu poświęcam pisaniu o nawigacjach i aplikacjach dla podróżników, nie mogło zabraknąć klasyka. Aplikacja Maps.me debiutowała jako mobilna inkarnacja mapy OpenStreetMap. Błyskawiczna ewolucja i zmiana modelu dystrybucji sprawiły, że program nie tylko ma rzesze użytkowników, ale powoli staje się pełnoprawną nawigacją.

Przed wami Maps.me.

Program holenderskiego (a tak naprawdę rosyjskiego, choć Holandia widnieje w opisie samej aplikacji w sklepie Play) studia My.com B.V. zaczynał od mapy z kilkoma prostymi funkcjami wyszukiwania. Bodaj dwa lata temu trzeba było wykupić wersję premium (kilka złotych), aby mieć możliwość zapisywania punktów na mapie. Po pewnym czasie deweloper zdecydował się jednak uwolnić program z więzów opłat i wtedy kariera Maps.me (zmieniła się też nazwa, pierwotnej już nie pamiętam) ruszyła z kopyta.

Autorzy Maps.me są niezwykle aktywni. W ostatnich miesiącach aktualizacja goni aktualizację i każda dokłada coś nowego. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem - czasem coś przestanie działać, czasem zmiany są krytykowane przez społeczność. Producent jednak słucha użytkowników i błyskawicznie publikuje poprawki. To jest świetna sprawa, gdyż jak pamiętacie, dobry support to jedna z cech producenta, na które zwracam szczególną uwagę.

Co oferuje Maps.me?

Najważniejszą funkcją pozostaje mapa OSM - czyli bardzo szczegółowa, często aktualizowana mapa całego świata edytowana przez społeczność wolontariuszy. I to nie jest żart, kiedy mówię, że OSM jest najdokładniejszą i najbardziej aktualną mapą istniejącą w zasobach internetu. Nawet Mapy Google nie oferują tak szybkiej reakcji na zmiany. OSM, a tym samym Maps.me oferują niezwykle drobiazgowe mapy każdego zakątka świata. Dlatego są niezastąpione w podróży, zwłaszcza kiedy nastawiamy się na zwiedzanie.

Nie pamiętam już ile miast zwiedziłem z otwartą aplikacją Maps.me w telefonie. Z najbardziej spektakularnych będą to Lizbona, Porto, Rzym, Bolonia, Praga, kilka miast na Krecie. I pewnie jeszcze niejedno przemierzę wzdłuż i wszerz kierując się wskazówkami programu.

Maps.me słyną z łatwości obsługi i szybkości działania. Z tym ostatnim bywało różnie, bo dokładanie nowych funkcji musiało się odbić na wadze programu. Nie zmienia to faktu, że aplikacja jest jedną z najszybciej działających tego typu. Do tego dochodzi wysmakowana, minimalistyczna oprawa graficzna. Nie wszystkim jednak podoba się nowy wygląd mapy (nieco przygaszone kolory, mniej pstrokacizny).

Wskazówka
Jeśli chcecie wrócić do starego wyglądu mapy w polu wyszukiwarki wpisujecie "?oldstyle". Aby powrócić do nowego wyglądu, wpisujecie "?light". Działanie tego triku zobaczycie na filmiku.

Podstawowa funkcja to przeglądanie mapy. Możecie ją bardzo łatwo powiększać i pomniejszać za pomocą "pinch to zoom" lub przycisków ekranowych. Mapy są, jak wspomniałem, bardzo szczegółowe, znajdziecie na nich każdą uliczkę, każdy zaułek. Dodatkowo pokryte są mnóstwem znaczników POI: od parkingów, przez stacje benzynowe, sklepy, knajpy, aż po pomniki czy przystanki komunikacji miejskiej. Będąc w obcym mieście nie przegapicie niczego.

Wyszukiwarka działa jak ta w Google. Możecie wpisać cokolwiek, zawsze coś znajdzie. Nie trzeba trzymać się kolejności "państwo-miasto-ulica". Zapytanie może brzmieć: "Warszawska Kraków", albo "Shell Katowice", lub po prostu "Krzywa wieża" (ale nie ta w Pizie, tylko w Toruniu :)). Jeśli będąc na jakimś wycinku mapy, niech to będzie stare miasto w Pradze, w wyszukiwarce przejdziemy do kategorii i wybierzemy jedną z nich, np. Osobliwości miasta, po chwili zobaczymy wszystkie miejsca oznaczone tą kategorią (rzeźby, pomniki, zamki). Pomaga to w wyszukaniu interesujących nas miejc lub obiektów.

Poz znalezieniu miejsca lub dotknięciu go na mapie, możemy zapisać je do ulubionych lub wytyczyć trasę z miejsca, w którym obecnie jesteśmy.

Nawigowanie

Tak, Maps.me ma możliwość wyznaczania trasy (tryb pieszy i samochód) oraz nawigacji. Jest to jeszcze świeża rzecz, dlatego funkcjonalności są bardzo podstawowe. Program wyznacza tylko jedną trasę według tylko sobie znanych kryteriów (prawdopodobnie jest to trasa najszybsza). Jednak po zboczeniu z trasy szybko wyznacza nową.

Do niedawna Maps.me nie oferowała wskazówek głosowych, teraz już są. Dość oszczędne, ale wystarczające. Głos nie jest nagrany, pochodzi z syntezatora mowy (trzeba go pobrać ze sklepu Google, jeśli nie został zainstalowany w waszym smartfonie).

Ekran nawigacji oferuje tylko jeden widok 2D (z lotu ptaka). Wyświetlane dane to: kierunek i odległość do następnego manewru, czas do końca trasy, liczba kilometrów i czas przybycia. Nie ma prędkości bieżącej i żadnych ostrzeżeń. Jak wspomniałem, nawigacja jest na wczesnym etapie rozwoju, ale przypuszczam, że niebawem pojawią się kolejne opcje. Film z przykładowego przejazdu znajdziecie poniżej.

Od niedawna możliwe jest też wyznaczanie trasy pomiędzy dwoma dowolnymi punktami (wcześniej punkt początkowy musiał być punktem naszej lokalizacji), pomaga to w planowaniu drogi.

Rozmiary map

Podobnie jak w przypadku Magic Earth, mapy mają spore rozmiary. Polska zajmuje 658 MB, Czechy 443 MB, Hiszpania - 576 MB. Większe kraje, jak Francja czy Niemcy, podzielone są na regiony. Każdy region można pobrać osobno.

Co ciekawe, mapy występują w dwóch wersjach. Pierwsza, mniejsza, nie oferuje wyznaczania tras. Druga umożliwia nawigowanie. Mapa Hiszpanii bez wyznaczania tras zajmuje 384 MB, a więc prawie 200 MB mniej.

Filmy

Demo programu:Przejazd z nawigacją:Podsumowanie

Plusy:

 • super dokładne mapy OSM
 • płynność działania
 • łatwa obsługa
 • świetna wyszukiwarka
 • minimalistyczny, ładny interfejs
 • możliwość wytyczania trasy
 • wskazówki głosowe
 • działa całkowicie offline

Minusy:

 • uproszczona nawigacja
 • brak punktów pośrednich, wyboru trasy oraz innych opcji znanych z nawigacji
 • duże mapy

Ocena

9/10
Niezbędna w każdej podróży mapa z możliwością wytyczania trasy i prostą nawigacją.

Link do aplikacji w Google Play

Recenzowana wersja: 5.2.2. Aktualizacja w Google Play: 14.12.2015

7 komentarzy:

 1. Anonimowy14.7.16

  Tak, szczególnie społeczność w Psiankach Niżnych codziennie aktualizuje mapy. Głównie pod sklepem GS-u. Jak można pisać takie bzdury, ze "OSM jest najdokładniejszą i najbardziej aktualną mapą istniejącą w zasobach internetu." (może za kasę) Po kilku miesiącach użytkowania szybciutko skasowałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy naprawdę myślisz, że mapy OSM tworzą tylko miejscowi i ograniczają się do swojego "podwórka"? Kto brani mieszkańcowi Krakowa narysować drogi w Psiankach Niżnych na podstawie zdjęć satelitarnych lub mapy papierowej? Naprawdę sądzisz, że komercyjna nawigacja zrobi to lepiej od pasjonata i że szybko zareaguje na zmianę w tak małej miejscowości? To się możesz zdziwić :)

   A tego co napisałeś w nawiasie nie rozumiem, może rozwiniesz tę myśl?

   Co do Maps.me - nie widzę sensu używania jej na wiosce z jedną ulicą - co, zgubisz się? To jest nawigacja do turystyki w dużych miastach i wierz mi lub nie, ale świetnie sprawdziła się w kilku zachodnich miastach, które zwiedzałem (np. Rzym, Lizbona).

   Usuń
  2. Anonimowy2.3.17

   A jednak jest, w porównaniu do Google który nie aktualizuje map przez lata a ta aplikacja podaje te wszystkie miejsca,jeżdżę komercyjnie po Norwegii jako dostawca i Google wykłada mi się raz albo dwa razy na 15 adresów (parodia) nie mówiąc o drogah zamkniętych dla ruchu. Proponuję trochę pojeździć z gpsem a potem wygłaszać opinie a nie pisać wyssane z palca bzdury.

   Usuń
 2. Anonimowy28.4.17

  Katowice - Sanok Trasa samochodem, 315 km, czas: 7 h 49 min. Nieporozumienie z tym czasem dojazdu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maps.me już od kilku aktualizacji ma problem z podwojonymi czasami dojazdu. Nie wiem czemu tego nie poprawiają. Nawet gdyby czasy były poprawne, i tak nie rekomendowałbym korzystania z maps.me jako nawigacji samochodowej.

   Usuń
 3. Jak wygląda aktualizacja pobranych map, działa automatycznie czy trzeba co jakiś czas ręcznie pobierać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jest aktualizacja, w aplikacji pojawia się powiadomienie o nowych mapach, klikasz "aktualizuj" i reszta dzieje się sama. Najczęściej nowe mapy pojawiają się przy okazji jakiejś nowej funkcji w samej aplikacji.

   Usuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.