17 lipca 2016

Kto szybciej - porównanie prędkości wyznaczania trasy przez nawigacje MapFactor Navigator, Magic Earth, iGo


Szybkość wyznaczania tras jest jednym z istotnych czynników decydujących o wyborze takiej a nie innej nawigacji do regularnego użytkowania. Postanowiłem sprawdzić i porównać ten aspekt na przykładzie trzech różnych nawigacji. Dwie z nich są bezpłatne i wykorzystują mapy OSM, jedna komercyjna i korzysta z map HERE.

Tu od razu mała poprawka, MapFactor jest co prawda nawigacją darmową, ale zawiera płatne dodatki. Jeden z nich wykupiłem - a jest to wyznaczanie tras alternatywnych. Z tym dodatkiem nawigacja nie ogranicza się do jednej trasy jak w wariancie podstawowym, ale zawsze oblicza dodatkowe dwie trasy.

Szybkość routingu zmierzyłem na trzech jednakowych trasach:
 • z Gliwic do centrum Helu - ok. 640 km
 • z Gliwic do centrum Paryża - ok. 1450 km
 • z Gliwic do centrum Barcelony - ok. 2150 km

Oto wyniki:

Hel:

MapFactor - 25 sekund
Magic Earth - 5 sekund (ale wyznaczyła tylko 1 trasę)
iGo - 4 sekundy zajęło wyznaczenie pierwszej trasy, a 11 trzech tras (wymagane kliknięcie przycisku)

Paryż:

MapFactor - 36 sekund
Magic Earth - 14 sekund
iGo - 10 (38) sekund

Barcelona:

MapFactor - 70 sekund
Magic Earth - 13 sekund (2 trasy)
iGo - 10 (38) sekund

Poniżej możecie zobaczyć film z testu. W filmie nie stosowałem żadnych cięć, żeby nie było podejrzeń manipulacji wynikami.Jak widać MapNavigator męczył się z obliczeniami najbardziej; im dłuższa trasa, tym dłuższy czas oczekiwania na wyniki. Obliczenie trzech tras o długości powyżej 2000 km zajęło aplikacji ponad minutę.

Tymczasem ME i iGo szły łeb w łeb. ME mimo korzystania z olbrzymich map OSM obliczała trasy równie szybko jak komercyjna iGo. Okazuje się, że dłuższa trasa do Barcelony nie zrobiła na nawigacji żadnego wrażenia i czas był krótszy o sekundę w stosunku do trasy paryskiej (z tym zastrzeżeniem, że obliczyła 2 trasy zamiast 3). iGo najszybciej wyznaczało pierwszą trasę, uzyskanie kolejnych dwóch wymagało dodatkowego kliknięcia, co nieco wydłużyło proces.

Z tego testu nie należy oczywiście wyciągać wniosku o tym, która z trzech nawigacji jest najlepsza, na taki werdykt wpływ miałoby mnóstwo innych czynników. Wnioski z zestawienia pozostawiam wam.

2 komentarze:

 1. Idiotyczne wnioski, bo przecież czas zależy od wielkości mapy. Na przykład jeżeli w nawigacji Here mapa Polski zajmuje ponad 500 MB, a w nawigacji iGo nieco ponad 100 MB, to wiadomo że większa mapa jest dokładniejsza ale wyznaczanie trasy trwa dłużej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według Twojej - idiotycznej niestety - teorii iGo powinno być najszybsze, a Magic Earth najwolniejsze, ponieważ ma największe mapy. Jak widać w teście zupełnie tak nie jest, a Map Factor, który ma mapy średniej wielkości, jest najwolniejszy. A o HERE w ogóle nie ma tu mowy. Tak że sorry, ale nie masz racji. Pozdrawiam.

   Usuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.