12 października 2016

Mapy.cz: czeska odpowiedź na Mapy Google i Maps.me


Jeśli szukacie dokładnej aplikacji do turystyki z możliwościami uproszczonej nawigacji, a cel waszej podróży to Czechy lub Słowacja, to wcale nie jesteście skazani na produkty Google'a lub Rosjan z Maps.me. Przed wami nowe możliwości - Mapy.cz.

Jeśli wejdziecie na stronę www.mapy.cz, zauważycie, że to serwis mapowy oferujący praktycznie wszystko to, co Mapy Google'a. Tylko lepszej jakości. Oczywiście ta jakość dotyczy terenu Czech i Słowacji, bowiem w tym regionie serwis dysponuje własnymi, bardzo dokładnymi mapami. Inne kraje Europy "obsługiwane" są przez mapy OSM. Podobnie rzecz ma się z aplikacją mobilną, która może się wam przydać, bowiem oferuje kilka fajnych opcji.

Mapy.cz są obecnie na etapie Maps.me sprzed ok. roku. Jest to już bardzo płynnie działająca aplikacja umożliwiająca pobranie map Europy i korzystanie z nich offline. Mamy do dyspozycji mapę turystyczną oraz satelitarną.

Warto na chwilę przyjrzeć się tej drugiej. Zdjęcia Czech i Słowacji są niesamowicie ostre i szczegółowe, oferują też kapitalny zakres powiększania. Widać każdy budynek, każde drzewo, każdy samochód. Do tego ta jakość jest dostępna wszędzie, w przeciwieństwie do Map Google, które poza większymi miastami przy solidnym powiększeniu wyświetlają tylko rozmytą plamę. Na Mapy.cz zobaczycie w pełnym powiększenie każdą wioseczkę, każde pole i lasek. Efekt jest powalający, gdy postanowimy obejrzeć sobie centra miast typu Praga czy Cesky Krumlov.

Mapy turystyczne - oczywiście u naszych południowych sąsiadów - są również bogate w szczegóły. Zaznaczono na nich każdy strumyk, każdą ścieżkę, w tym szlaki turystyczne. Dzięki temu Mapy.cz umożliwiają wytyczenie trasy i nawigowanie nie tylko dla samochodów, pieszych i rowerzystów, ale też dla narciarzy (!) i żeglarzy. Tak, możesz nawigować po górskich szlakach i po rzekach czy jeziorach. Niestety - tylko w Czechach i na Słowacji.

Przez bogactwo danych mapy są sporych rozmiarów. Czechy zajmują 560 MB, Polska 1,12 GB, a w przypadku Niemiec i Francji przekraczamy znacząco wagę 2 GB. Uff!

Funkcja nawigacji jest uproszczona, ale działa w miarę sprawnie (choć na razie nie bezbłędnie - patrz film z przejazdu). Interfejs prowadzenia jest skromny i zbliżony do tego co oferuje Maps.me. Nawigacja wytycza tylko jedną trasę, ale można dodawać do niej punkty pośrednie.

Wyszukiwarka jest szybka i dokładna - działa lepiej niż w Maps.me. Można wybierać też punkty przytrzymując palec na mapie. Zapisywać można nie tylko punkty, ale i całe trasy.

Ustawienia wytyczania tras są dość skromne. Dla samochodów możemy wybrać trasę szybką lub krótką i wykluczyć drogi płatne, w przypadku trasy pieszej: krótką lub turystyczną, a rowerowej: obejmującą tylko drogi rowerowe, drogi zwykłe i rowerowe, oraz tylko drogi zwykłe, można też wykluczyć drogi wyższej kategorii.

W tzw. plecaku możemy zapisywać trasy, ulubione miejsca oraz zdefiniować adresy domu i pracy. Korzystanie z plecaka wymaga jednak założenia konta w serwisie firmy Seznam, która jest czeskim odpowiednikiem Google'a.

Aplikacja działa świetnie. Natychmiast reaguje na dotknięcia palca, zoomowanie i renderowanie mapy trwa ułamek sekundy. Interfejs póki co jest prosty, nieprzeładowany opcjami.

Na mapie możemy też znaleźć różne punkty POI, a także zaplanować wycieczkę po atrakcjach turystycznych. Oczywiście, działa to tylko w... tak, wiem, że wiecie.

A teraz kilka łyżek dziegciu:
 • Nawigacja wymaga połączenia internetowego do obliczenia trasy oraz do wyszukiwania celów.
 • Wyznaczanie tras narciarskich i wodnych działa tylko na terenie Czech i Słowacji...
 • ...podobnie jak superdokładne zdjęcia.
 • Interfejs jest po czesku lub po angielsku, do tego nazwy obiektów są po czesku (np. zamiast Zamek Piastowski mamy Hrad Zamek Piastowski).
 • Z lektorów mamy do dyspozycji tylko nagrany głos czeski oraz czeski i angielski TTS.

Mimo tych wad uważam Mapy.cz za godnego konkurenta przede wszystkim Maps.me, a w dalszej kolejności Google Maps. Urzeka lekkość działania aplikacji i dokładność map oraz opcje, które działają tylko na terenie Czech i Słowacji. Jeśli więc często odwiedzacie te kraje, jest to dla was must have.

Patrząc na szybki rozwój aplikacji liczę, że będzie się ona rozwijać również poza Czechami i Słowacją. Priorytety to dla mnie pełny offline (wyszukiwanie i planowanie tras), w dalszej kolejności można popracować nad nawigacją.

A co wy sądzicie o "czeskich Mapach Google"?

Filmy


Prezentacja:


Przejazd: Podsumowanie


Plusy:

 • dokładne mapy offline
 • szybka wyszukiwarka
 • wiele trybów nawigowania
 • dużo informacji o atrakcjach turystycznych
 • możliwość tworzenia wycieczek
 • genialne mapy satelitarne
 • dodawanie punktów pośrednich
 • ładny wygląd i szybkość interfejsu


Minusy:

 • tylko czeska i angielska wersja językowa
 • najfajniejsze funkcje działają w pełni tylko na mapie Czech i Słowacji
 • wyszukiwanie i wyznaczanie tras wymaga połączenia z internetem
 • aby zapisywać punkty i trasy, musisz być zalogowany
 • błędy w nawigacji samochodowej, które mogą kosztować sporo nerwów 
 • duże rozmiary mapOcena

6/10
Świetne perspektywy, ale aplikacja na razie ma charakter lokalny. Ma szansę powtórzyć sukces Maps.me.

Link do aplikacji w sklepie Play

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.