16 listopada 2016

W poszukiwaniu nawigacji idealnej: Nawigacja i mapy NaviExpert


Tym razem nawigacja znana i ceniona, nawigacja polska i nawigacja nietypowa dla mnie - bo nie posiadająca w ogóle trybu offline. Przed wami NaviExpert.Podstawowe informacje


NaviExpert to przedstawiciel nawigacji online'owych - nie ma tu żadnej możliwości korzystania z aplikacji bez połączenia z internetem. Nie możemy pobrać do pamięci telefonu mapy kraju ani nawet wycinka mapy - jak w przypadku Map Google. Mamy więc już spory minus na początku - korzystanie z NaviExperta wymaga wykupienia u operatora pakietu internetowego. Szkoda, że producent nie umożliwia pobrania choćby fragmentu mapy i aktualizowania go tak jak dzieje się to w GM.

Ale jeśli masz plan taryfowy, który daje ci dużo darmowego internetu, możesz o tej niedogodności zapomnieć. Tym bardziej, że NaviExpert wcale nie pożera tak dużo danych - w zależności od długości trasy będzie to od kilku do kilkunastu MB na podróż.

No dobrze, a co zyskujemy w zamian? Przede wszystkim - aktualność. Jako że użytkownicy z każdym uruchomieniem aplikacji pobierają mapę na bieżąco do pamięci RAM telefonu, a nie mają jej zapisanej na stałe w pamięci ROM, producent nie musi udostępniać paczek z aktualizacjami raz na kilka miesięcy, tylko aktualizuje mapę non stop. Wszelkie remonty, utrudnienia, korki są nanoszone na mapę od razu lub z bardzo niewielkim opóźnieniem. Dzięki temu, mamy najbardziej aktualną mapę wraz z traffikiem - rzecz bardzo ważną w przypadku kierowców, którzy na co dzień muszą walczyć ze zmiennymi warunkami drogowymi i wielokrotnie przebijać się przez zakorkowane miasta.

NaviExpert jest nawigacją płatną w systemie abonamentowym. Najtańszy abonament kosztuje 9,90 zł za 7 dni i obejmuje tylko Polskę. Najtańszy abonament z mapą Europy kosztuje 24,99 zł za miesiąc. Za roczny abonament zapłacimy 99 zł (mapa Polski) lub 149 zł (cała Europa).

Dostawcą mapy Polski jest Emapa, a Europy - TomTom.

Interfejs jest bardzo przejrzysty, miły dla oka i lekki. Wszystko działa płynnie, bez najmniejszych przycięć. Tylko włączanie opcji wymagających pobrania danych (np. oferty abonamentowej) trwa kilka sekund. Mapa jest minimalistyczna, pozbawiona elementów 3d - mimo to podczas zoomowania widać czarne plamy, które dopiero po 1-2 sekundach wypełniają się grafiką. Nie powoduje to jednak dyskomfortu, bo renderowanie mapy jest znacznie szybsze niż np. mapy OSM przeglądanej online.

Mapa jest bogata w punkty POI oraz informacje o remontach dróg i rzeczywiście funkcjonujących fotoradarach (także pomiar odcinkowy). Każdą ikonkę można dotknąć i uzyskać więcej informacji o danym miejscu. Przykładowo dotknięcie ikony remontu dostarczy nam informacji o długości remontowanego odcinka oraz okresie trwania prac, a ikony restauracji numer telefonu czy stronę internetową. Kolory naniesione na odcinki dróg pokazują z kolei natężenie ruchu. Im kolor ciemniejszy, tym bardziej zatkana ulica.

Wyznaczanie trasy


Wyszukiwarka jest bardzo prosta, ale w swej prostocie absolutnie genialna. To tak naprawdę tylko jedno pole, w które możemy wpisać cokolwiek. W trakcie wpisywania nazw POI, miast czy ulic pojawiają się kontekstowe podpowiedzi, co bardzo ułatwia wpisywanie dłuższych adresów. Nie ma problemów z numeracją budynków, numery wpisujemy w to samo pole, w jednym ciągu. Możemy też wybrać dowolny punkt na mapie i wyznaczyć do niego trasę. Bardzo łatwo wyszukuje się miejsca w okolicy dzięki liście ikonek. Wystarczy wybrać jedną z nich, by otrzymać listę np. stacji paliw w promieniu kilkunastu kilometrów od miejsca aktualnego pobytu.

Obliczanie trasy, w zależności od jej długości, trwa od kilku do kilkunastu sekund. Na krótkich odcinkach zwykle wyliczona zostaje jedna trasa, na dłuższych NaviExpert daje nam wybór dwóch lub trzech tras. Można do nich dodawać własne punkty przelotowe. Co ciekawe program jest w stanie oszacować koszt podróży i ilość spalonego paliwa.

W ustawieniach trasy mamy do wyboru sporo wariantów:
 • rekomendowana (omija korki)
 • ekonomiczna (omija korki)
 • najszybsza (omija korki)
 • głównymi
 • krótka
 • najkrótsza 4x4 (przez drogi nieutwardzone, jak sądzę)
 • komunikacja miejska 
 • pieszo (beta).


Obliczonym trasom trudno coś zarzucić. Zwykle prowadzą najlepszą dostępną trasą. Należy pamiętać, że NaviExpert może wyznaczyć zupełnie inne warianty tej samej trasy w zależności od daty lub pory dnia. Wynika to uwzględniania traffiku, aktualnych remontów i zdarzeń drogowych, typu wypadek czy blokada drogi.

Prowadzenie


Bardzo dokładne i precyzyjne. Tu nie ma mowy o wypadnięciu poza trasę, ponieważ lokalizacja satelitarna jest wspierana przez internet. Wskazówki wypowiadane przez jednego z czterech dostępnych lektorów (w tym wiedźmina Geralta) są wyraźne i jednoznaczne, pojawiają się odpowiednio wcześnie. W ustawieniach można dokładnie określić częstotliwość ich wypowiadania.Interfejs podczas nawigacji jest trochę monotonny, elementy informacyjne są wyświetlane na tym samym czarnym, półprzezroczystym tle. Są jednak wystarczająco czytelne. Na ekranie zobaczymy godzinę przybycia lub czas jazdy, odległość do celu, aktualną prędkość, ograniczenie prędkości, strzałkę manewru. Do tego mamy menu zgłaszania zdarzeń oraz menu podręczne, które umożliwia m.in. wysłanie czasu przybycia do znajomego SMS-em, ominięcie korka, przejście do książki adresowej telefonu, włączenie ekranu HUD (który niestety działa tylko w pionie; szkoda, bo jest naprawdę fajny, może nawet lepszy od tego w Sygicu).


W przypadku zboczenia z trasy obliczenie nowej trwa kilka sekund, NaviExpert nie próbuje nas na siłę zawracać.

Dobrze spisuje się asystent pasa ruchu, który jest duży, kolorowy i dzięki temu bardzo czytelny.

Filmy


Prezentacja:Przejazd (dzień i wieczorem):


Podsumowanie


Plusy:

 • aktualność mapy i traffic
 • łatwa obsługa
 • ładny, płynnie działający interfejs
 • czytelna mapa i aktywny asystent pasa ruchu
 • pewne prowadzenie, szybka reakcja na zmianę trasy
 • trasy obliczane w oparciu o non stop aktualizowane dane o ruchu drogowym


Minusy:

 • brak trybu offline
 • dość wysoka cena abonamentu rocznego (w porównaniu do MapyMap i Automapy)


Ocena

8/10
Szybka i dokładna nawigacja dla osób, dla których cenna jest każda minuta opóźnienia.

Link do aplikacji w sklepie Play

3 komentarze:

 1. Anonimowy16.11.16

  HUD działa w każdej z 4 pozycji telefonu.

  OdpowiedzUsuń
 2. No niestety, na moim telefonie testowym (Xiaomi Redmi Note 3 Pro) działa tylko w pozycji pionowej, więc musi być jakiś błąd w aplikacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy30.3.17

  Aplikacja bardzo dobra, ale ma jakieś błędy. Na moim telefonie (Lenovo ZUK Z1) bardzo często się wiesza, co w praktyce ją eliminuje. Pisałem w tej sprawie do nich. Idpowiedź raczej mnie nie usatysfakcjonowała. Aplikację testują na czystym Androidzie i nie gwarantują poprawnego działania na telefonach ze zmodyfikowanym systemem.

  OdpowiedzUsuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.