27 grudnia 2016

Aktualizacja Maps.me wprowadza darmowy traffic


Maps.me rusza w pościg za Google Maps i od dziś oferuje darmowe dane o ruchu drogowym na całym świecie. Dane te mają być uwzględniane przez algorytm wyliczający trasę, tym samym nawigacja pomoże nam ominąć korki i dotrzeć do celu.

To już drugi dostawca darmowej nawigacji opartej na mapach OSM - po Magic Earth - który zaoferował bezpłatną usługę traffic. Czy to działa?

Na pewno widać natężenie ruchu na mapie, choć pokrycie dróg i ulic jest znacznie mniejsze niż w przypadku Google Maps.
Na pewno jest różnica w czasie jazdy w zależności od tego czy włączymy traffic lub nie.


Z włączonym traffikiem.


Z wyłączonym traffikiem.


Z włączonym traffikiem.


Z wyłączonym traffikiem.

Niestety, przy okazji deweloper coś popsuł i teraz czasy przejazdów są absurdalne. Wyliczyłem trasy z Gliwic do centrum Krakowa oraz do centrum Jeleniej Góry. W obu przypadkach czasy są niemal dwukrotnie dłuższe od tych podawanych przez GM.
No cóż, trzeba poczekać na poprawkę...

Przy okazji aktualizacji pojawiły się też najnowsze mapy.

4 komentarze:

 1. Anonimowy29.1.17

  Witaj! Mam propozycje na test bo sam się interesuję nawigacjami na androida i bardzo zaciekawiło mnie wyznaczanie tras z funkcją traffica, waze i google niby mają podobne bazy danych, a wyznaczą trasy inaczej, co ciekawe po odwróceniu trasy w nich trasy są inne :) gdybyś sprawdził która nawigacja z ruchem potrafi wyznaczyć najlepsza trasę optymalną to by było naprawdę ciekawe i z chęcią bym zobaczył jaka navi jest nalepsza bo jak na razie waham się miedzy WAZE a Google Maps :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, nie wiem czy taki test jest w ogóle wykonalny, bo jak ocenić, która trasa jest właśnie tą optymalną, najlepszą? O różnych porach dnia trasy będą zresztą inne, ponieważ nawigacje wykorzystują dane o ruchu i starają się omijać korki. Ja się takiej oceny nie podejmę :)

   Usuń
 2. hej nie wiecie czy maps me prowadzi przez platne odcinki autostrad

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wyznacza zazwyczaj trasę najszybszą, w tym płatnymi odcinkami i na razie nie można tego zmienić w ustawieniach.

   Usuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.