5 grudnia 2016

Nie jest łatwo obliczyć prostą trasę - na przykładzie Magic Earth


Niektóre nawigacje potrafią skomplikować coś co jest oczywiste i banalnie proste. Spójrzcie, jak radzi sobie Magic Earth, która jest coraz bliżej tytułu mistrza idiotycznego routingu (to nie pierwsza taka wpadka, ale tym razem nie mogłem się powstrzymać przed pokazaniem tego na blogu).

Na powyższym screenie widzicie, że ME nakazuje dziwaczny objazd przejazdu pod wiaduktem kolejowym w Zabrzu. Zamiast poprowadzić najprostszą i najszybszą ulicą de Gaulle'a aż do końca, każe jechać naokoło ulicą Roosevelta i 3 Maja, by pod koniec wrócić na de Gaulle'a.

Zapewniam was, że przejazd, który widzicie poniżej, jest całkowicie przejezdny, nie ma tam żadnych utrudnień, które by wymuszały zastosowanie objazdu.


Na trasę nie ma wpływu zaznaczenie opcji Unikaj ruchu drogowego, nie chodzi więc również o ewentualne korki.

Zobaczmy teraz tę samą trasę na tej samej (pozornie) mapie, OSM, ale wykorzystywanej przez MapFactor Navigator:Jak widać MapFactor nie widzi problemu z poprowadzeniem trasy ciągiem ulicy de Gaulle'a. Dla pewności sprawdźmy jeszcze co na ten temat sądzi Google Maps:


Wygląda na to, że GM sądzi podobnie.

Dlaczego zatem ME każe nam jeździć naokoło?

Wnioski z tego prostego eksperymentu zostawiam czytelnikom. Osobiście tracę cierpliwość do tej nawigacji. Ładny wygląd, fajny lektor i darmowy traffic nic nie znaczą, kiedy nie można zaufać algorytmowi wyznaczającemu trasę.

1 komentarz:

  1. Idiotyczne wyliczenie trasy? Ewidentnie widać na przykładzie Google Maps, że na końcu trasy, którą Magic Earth pominął jest duży korek, który spowolni nam przejazd do 21 minut. Dlatego też ME prowadzi objazdem i tym samym oszczędza nam według wyliczeń 5 minut stania w korkach. Ja tu nie widzę, żadnego błędu tylko dobre działanie trafficu.

    OdpowiedzUsuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.