23 marca 2017

W poszukiwaniu nawigacji idealnej: Aponia GPS


Stara szkoła nawigacji. Przed wami Aponia GPS.

Czeska Aponia to przykład programu, który nie zmienił się od lat. Jednolite ikony? Material design? Pff, kto by się zajmował takimi pierdołami. Nasza nawigacja to wół roboczy, ma pracować, a nie wyglądać - zdają się sygnalizować twórcy Aponii. Sprawdźmy jak sobie poradziła w moich testach.

Podstawowe informacje


Aponia GPS to nawigacja płatna. Jej obecne ceny (licencja wieczysta) kształtuje się w widełkach między 20 a 25 euro. Za ok. 20 euro kupimy mapę tylko jednego kraju, co sprawia, że jest to zakup kompletnie nieopłacalny, ponieważ już za 5 euro więcej mamy dostęp do map całej Europy i Rosji na zawsze oraz roczną subskrypcję traffiku.

Zakupu nie można dokonać w samej aplikacji, trzeba to zrobić na stronie producenta płacąc kartą kredytową lub za pośrednictwem PayPal. Dostarczonym w mailu kodem aktywujemy licencję w telefonie.

W Aponii dostępne są mapy firmy Navteq datowane na 3 kwartał 2016. Niestety, z moich obserwacji wynika, że mapa Polski musi być znacznie starsza, ponieważ nie zawiera oddanych już w pierwszym półroczu 2016 odcinków ważnych dróg.

Rozmiary map

 • Polska - 197 MB
 • Czechy - 130 MB
 • Francja - 880 MB
 • Niemcy - 629 MB

Wszystkie mapy są dostępne do pobrania osobno, nie ma pakietowania.

Wygląd mapy nie powala czytelnością. Domyślna wielkość nazw i strzałki wskazującej nasze położenie jest przesadzona i wymaga korekty w ustawieniach. Znajdziemy tam też możliwość zmiany kolorystyki mapy. Mapa dobrze reaguje na zoomowanie, a wysuwany z prawej strony pasek menu podręcznego ułatwia szybki wybór nachylenia lub zablokowanie północy na górze mapy.

Główne menu może być wyświetlanie w postaci listy lub dużych kafelków, które ułatwiają obsługę w samochodzie. Rozmieszenie opcji i reakcja interfejsu są na dobrym poziomie - obsługa nie sprawia żadnego problemu.

Z ciekawszych dodatków można wspomnieć o zakładce Usługi, która zawiera np. komunikator (naprawdę ktoś z niego korzysta?), pogodę czy kursy walut oraz o trybie oszczędzania energii, który wyświetla czarno-biały interfejs podczas nawigacji.


Aponia oferuje dwa nagrane głosy, oba całkiem przyjemne dla ucha, a także obsługę syntezy mowy z wypowiadaniem nazw ulic.

Wyznaczanie trasy


Wyszukiwanie jest bardzo standardowe. Mamy do wyboru wyszukiwanie krokowe (państwo - miasto - ulica - numer domu), po współrzędnych, wyciąganie adresów z książki telefonicznej telefonu oraz wyszukiwarkę online. Można też wskazać punkt na mapie i rozpocząć nawigowanie do celu, dodać go jako punkt pośredni lub zapisać w ulubionych. Nie rozumiem tylko dlaczego historię wyszukiwania umieszczono w menu w osobnej zakładce.

Aponia posiada też oczywiście wyszukiwarkę POI.

Ustawienia trasy nie pozwalają wykluczyć dróg gruntowych, co uznaję za poważny zgrzyt. Samo obliczanie trasy jest szybkie, a program oferuje zwykle dwie trasy do wyboru. Do trasy można dodawać punkty pośrednie. Czasy dojazdów są wyliczane realistycznie.Prowadzenie


Interfejs podczas prowadzenia jest czytelny, aczkolwiek przeszkadza wielka strzałka obrazująca nasz pojazd, a także to, że dane o podróży umieszczono na wąskiej belce nie oddzielając ich w żaden sposób, przez co są trudne do śledzenia w trakcie jazdy.

Sygnalizacja manewrów jest na dobrym poziomie. Na śladzie drogi wyrysowano dużą strzałkę wspierającą nadchodzący manewr. Dostępny jest też asystent pasa ruchu, ale jego kolorystyka zlewa się z kolorami mapy, przez co jest niezbyt czytelny.

Rewelacyjnie spisuje się rozpoznawanie ograniczeń prędkości. Jest bardzo dokładne i pojawia się w momencie minięcia znaku

Aponia ma natomiast wyraźny problem z obliczeniem nowej trasy w przypadku porzucenia przez kierowcę trasy wcześniej wybranej. Do upadłego próbuje zawracać na wcześniej wyznaczoną trasę.

Jakość prowadzenia oceniam pozytywnie. Nawigacja się nie gubi, nasza wielka strzałka trzyma się drogi jak przyklejona. Nie odnotowałem problemów z połączeniem z satelitami.


Filmy


PrezentacjaPrzejazdTryb czarno-biały
Podsumowanie


Plusy:

 • dobre prowadzenie
 • błyskawiczne rozpoznawanie ograniczeń prędkości
 • czytelne mapy i szybki interfejs
 • dobra cena licencji wieczystej

Minusy:

 • nieaktualne mapy
 • uporczywe trzymanie się raz wybranej drogi
 • brak możliwości wykluczenia dróg gruntowych
 • niedzisiejszy wygląd


Ocena

6/10
Nawigacja w starym stylu, która byłaby ciekawą propozycją dla tradycjonalistów, gdyby nie to, że nieaktualne mapy usiłuje wcisnąć jako mapy świeże.


Link do aplikacji w sklepie Play

1 komentarz:

 1. Aponia jak dla mnie jest "na nie", na moim phablecie w ustawieniu poziomym zajęła pierwsze miejsce w kategorii "nieczytelny ekran".

  OdpowiedzUsuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.