19 grudnia 2015

Unified Remote - twój pilot w smartfonie


Mówi się, że czas telewizji przeminął. Wiele osób rezygnuje z posiadania odbiorników TV na rzecz komputera. Co nie znaczy, że nie oglądają filmów i seriali. A te, jeśli masz duży monitor, najwygodniej ogląda się z fotela lub łóżka. Czy zatem za każdym razem gdy chcesz zwiększyć głośność lub przewinąć film do przodu, musisz wstawać i podchodzić do komputera? Niekoniecznie.

Przed wami świetny pilot do sterowania komputerem Unified Remote.


Aplikacja jest płatna, ale warta swojej ceny. Jeśli chcecie ją przetestować, możecie pobrać wersję demo.

Jak to działa?


Zasada działania aplikacji jest banalnie prosta. Wykorzystując router wi-fi aplikacja na smartfonie komunikuje się z małym programikiem zainstalowanym na komputerze (ściągacie go ze strony producenta). Komputer jest błyskawicznie identyfikowany przez aplikację. Wystarczy się połączyć i... już. Można zacząć sterować różnymi funkcjami komputera. Nie potrzeba do tego portu podczerwieni, który w dzisiejszych telefonach jest już na wymarciu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że połączenie działa wszędzie tam gdzie jest zasięg wi-fi - możecie np. wyłączyć komputer siedząc w toalecie. Albo zrobić psikusa oglądającej serial żonie :)

Na ekranie głównym aplikacji mamy skróty do różnych funkcji w postaci kafelków. Możemy łatwo dodawać nowe skróty za pomocą kafelka Get More lub usuwać przytrzymując palec na niepotrzebnym kaflu.


Możliwości

Co możemy zrobić za pomocą tego pilota? Praktycznie wszystko. Np. sterować odtwarzaczami wideo. Możemy wybrać dedykowane poszczególnym aplikacjom piloty, ja używam Media Player Classic i VLC do odtwarzania dvd. Taki pilot pokazuje nazwę odtwarzanego filmu, można z niego sterować głośnością, spauzować lub zatrzymać film, przewijać do przodu i do tyłu, uruchomić kolejny film w folderze, włączać i wyłączać pełny ekran. Podobnie rzecz się ma z odtwarzaczami muzyki, macie do dyspozycji np. Foobara, klasycznego Winampa czy iTunes i Spotify.

Dla bardziej zaawansowanych jest możliwość ustawiania własnych akcji (custom run i custom scripts).

Nie chcę omawiać tu wszystkich opcji, bo jest ich mnóstwo. Zobaczycie je zresztą na filmiku poniżej. Pokrótce, do czego ja jeszcze używam aplikacji:

 • Funkcja myszki - nie ruszając się z fotela mogę otworzyć dowolny plik na komputerze
 • Power - restartowanie lub wyłączanie komputera
 • Volume - sterowanie głośnością komputera, naciśnięcie 0% wyłącza głos
 • Youtube - opcje sterowania odtwarzaniem filmów na Youtube
 • CD/DVD Tray - dwa przyciski do otwierania i zamykania kieszeni napędu CD/DVD
 • Monitor - sterowanie opcjami monitora/monitorów czy projektora, np. Projector only; świetne do prezentacji
 • Slide Show - wygodna prezentacja zdjęć.


Czas na film:Podsumowanie

Unified Remote to niezwykle przydatne narzędzie dla osób, które nie posiadają telewizora, a cenią sobie wygodę zdalnego sterowania wieloma funkcjami, głównie multimedialnymi, komputera. Gdy raz się spróbuje, ciężko się z nim rozstać.

Plusy:

 • mnogość funkcji
 • łatwość konfiguracji
 • zasięg ograniczony tylko zasięgiem wi-fi
 • banalnie prosty interfejs, duże przyciski

Minusy:

 • sporadycznie zrywa połączenie z komputerem


Ocena:

9/10

Idealny przyjaciel kinomaniaka.

Link do aplikacji w Google Play

Cena w chwili pisania recenzji: 14,05 PLN (można ustrzelić w promocji za 0,99 USD).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.