25 maja 2016

W poszukiwaniu nawigacji idealnej: 7 Ways Navigator


Tym razem testuję nawigację otwartą na użytkowników - każdy może załadować do niej mapy z różnych źródeł, a także dodać własny pakiet językowy czy skórkę programu. Czy to oznacza nawigację idealną? Przed wami 7 Ways Navigator (aka Seven Ways).

Kolejna rosyjska nawigacja, autorstwa Navikey, która bazuje - ale to tylko ułamek jej możliwości - na mapach OSM.


Podstawowe informacje


Wspomniałem o mapach OSM, ale to niejedyne źródło danych. W aplikacji są też dostępne subskrypcje map od innych dostawców - dotyczą one dość egzotycznych obszarów, jak Syberia czy Palestyna. Zatrzymajmy się jednak na chwilę na darmowym źródle, czyli OSM.

Rozmiary map (OSM):

 • Polska: 2,3 GB (można pobrać osobno regiony)
 • Czechy: ok. 1,2 GB
 • Francja: 6,2 GB (!)
 • Niemcy: 8,1 GB (!!!)

Jak widać, mapy są gigantyczne! Oczywiście dzięki temu zawierają mnóstwo danych, a wyznaczanie tras jest błyskawiczne, jednak takie ilości danych to już przesada. Autorzy aplikacji mogli zadbać o jakiś mechanizm kompresji map - skoro inni potrafią...

Jest jednak alternatywne źródło mapy - a mowa tu o mapie Polski. To mapa tworzona przez wolontariuszy, o nazwie UMP. Jej zaletą jest dokładność, większa niż w przypadku OSM, oraz bardzo częste aktualizacje. Raz w tygodniu możecie pobrać świeżą mapę Polski.

Jak zainstalować mapę UMP w 7 Ways? 

Wchodzicie tu: http://ump.waw.pl/7ways.html i pobieracie plik Polska_UMP.zip. Pozostałe pliki, z wyjątkiem może radarów, nie będą wam potrzebne, bo i skórka, i obsługa języka polskiego są już zaimplementowane w nawigacji. Plik z mapą rozpakowujecie i wrzucacie do pamięci telefonu do folderu 7 Ways > Maps. Po uruchomieniu aplikacji, zapyta ona czy chcemy korzystać z UMP jako głównej mapy. W każdej chwili można zmienić mapę, pobierając np. mapy OSM.

Mogą wystąpić pewne problemy. U mnie np. po podłączeniu obu smartfonów do komputera, system nie widział folderu 7 Ways. Rozwiązaniem okazało się wrzucenie pliku do dowolnego folderu, a następnie przerzucenie go do folderu Maps za pomocą menadżera plików w telefonie (używam Total Commandera, ale inny też da radę). Po zainstalowaniu tej mapy co tydzień możecie ją zaktualizować już z poziomu nawigacji (zwykle aktualizacje pojawiają się w niedzielę wieczorem).


Aktualizacja

Pobranie mapy Polski w wersji UMP jest możliwe z aplikacji. Najlepiej użyć wyszukiwarki wpisując Polska - wówczas wyszuka nam się mapa o nazwie Polska-UMP i wielkości 1,2 GB.


7 Ways niestety nie oferuje polskiego głosu. Można jednak pobrać głos z innego źródła i po wrzuceniu do folderu Sounds powinno zadziałać.

Ciekawym dodatkiem są skórki tworzone przez społeczność. W menu Dodatki > Katalog znajdziecie ich kilkadziesiąt. Tylko kilka jest wartych uwagi, w tym domyślna Nitro oraz nieco nowocześniejsza Baltic 1.0 HD. Obie skórki zobaczycie w akcji na filmach. Za niektóre dodatki trzeba zapłacić opłatę subskrypcyjną.

Ustawienia nawigacji zawierają najważniejsze opcje, jak unikanie dróg gruntowych, wybór najszybszej trasy, alarmowanie o przekroczeniu dozwolonej prędkości, pokazywanie punktów POI, ograniczeń prędkości i fotoradarów, zmianę kolorystyki dzień-noc-automatycznie.

Wyszukiwarka jest wygodna i naprawdę szybka. Nawigacja odnajduje miejscowości i nazwy ulic już po trzech znakach i nie ma żadnych problemów z nazwami lokalnymi. Bardzo fajnie działa też wyszukiwanie punktów POI, w tym nazw obiektów czy sklepów.

Tu warto wspomnieć o ciekawym i wyróżniającym się na tle innych androidowych nawigacji wyglądzie interfejsu w wersji Nitro. Kolorowe kafelki stylem nawiązują do mobilnego systemu Microsoftu - Windows Phone. Działanie interfejsu jest niesamowicie płynne i szybkie, nie ma mowy o czekaniu, każde polecenie jest wykonywane natychmiast.

Wygląd mapy i ekranu prowadzenia jest nieco inny w zależności od wybranej skórki. Ekran zawiera jednak wszystkie potrzebne informacje, choć układ ich rozmeszczenia może być różny.

Dodatkowo 7 Ways oddaje użytkownikowi do dyspozycji opcję HUD (co ciekawe, nazywa się to Deska rozdzielcza, HUD to z kolei po prostu obrócenie mapy, aby wyświetlić ją na szybie), która działa średnio, bo nie informuje, którym zjazdem zjechać z ronda - przyznacie, dość poważne niedopatrzenie (zobaczcie ten filmik z testu HUD-ów 7Ways i Sygica).

Wyznaczanie trasy


Jak wspomniałem, wyszukiwarka jest bardzo szybka i łatwa w obsłudze. Planowanie trasy ułatwia dodawanie punktów pośrednich - z mapy lub po adresie - i można ich dodawać nieograniczoną liczbę, a potem łatwo edytować, np. zmieniając ich kolejność.

Możemy wybrać trasę krótką i szybką, a nawet... prostą. W tym przypadku nawigacja wytyczy linię prostą między punktami, nie biorąc pod uwagę sieci drogowej. Jakby ktoś chciał polecieć na przełaj :)

Nawigacja pozwala też dziabać paluchem po mapie i dodawać do niej własne punkty, do których możemy nawigować lub potraktować je jako punkty pośrednie, no i oczywiście zapisywać w ulubionych.

Nie ma podziału na nawigację samochodową, rowerową i pieszą. Co gorsza mamy do dyspozycji tylko jedną trasę. Na osłodę mamy możliwość jej zmodyfikowania przez punkty pośrednie.

Możliwe jest włączenie symulacji trasy.

Prowadzenie


Jest dość pewne. Nawigacja całkiem szybko reaguje na zmiany trasy i koryguje jej przebieg. Zapowiedzi są wystarczająco precyzyjne. Nawigacja działa stabilnie i nie gubi sygnału. Manewry są przedstawiane za pomocą wyraźnych strzałek.


Skórka Baltic 1.0 HD 


Skórka Nitro

Nie mam większych zastrzeżeń do wyznaczanych tras, nawigacja poradziła sobie z wszystkimi miejscami, które były "za trudne" dla Panoramy Firm czy Be-On-Road. Co ciekawe mapa UMP miała problem na jednym odcinku (zobaczycie to w końcówce filmu z przejazdem), kiedy to była przekonana, że jadę prawą jezdnią z nakazem skrętu w prawo, podczas gdy znajdowałem się na lewej jedni z możliwością jazdy prosto (jezdnie są oddzielone pasem zieleni). Sytuacja zmieniła się po wgraniu mapy OSM - w tym samym miejscu nawigacja zlokalizowała mnie na właściwej jezdni i wyznaczyła trasę przez skrzyżowanie prosto.

Sytuację obrazuje ten ekran:Według opisu w 7 Ways dostępny jest asystent pasa ruchu, jednak na mapie UMP, na której przeprowadziłem większość testów, nie pojawił się ani razu. Na mapie OSM Śląska przeprowadziłem kilka symulacji, ale również się nie pojawił (w ustawieniach była zaznaczona odpowiednia opcja).

Jeszcze kilka obrazków:Filmy


Obsługa:Przejazd:


Podsumowanie


Plusy


 • duże możliwości konfiguracji i zmiany wyglądu za pomocą dodatków
 • rewelacyjna szybkość działania interfejsu
 • możliwość korzystania z mapy UMP i cotygodniowych aktualizacji
 • niezły algorytm wyznaczania tras
 • stabilna praca programu
 • nieograniczona liczba punktów pośrednich


Minusy


 • tylko jedna trasa (brak tras alternatywnych)
 • brak oficjalnego polskiego lektora (trzeba kombinować)
 • średnio użyteczny HUD
 • nawigacja potrafi się pogubić na rozbudowanych skrzyżowaniach (testowane na UMP)
 • niewielkie szanse na udoskonalanie programu ze strony firmy Navikey, brak aktualizacji


Ocena

7/10
Ciekawa propozycja dla użytkowników, którzy lubią samodzielnie wgrywać mapy i modyfikować wygląd programu za pomocą skórek.

Link do aplikacji w sklepie Google Play
Data ostatniej aktualizacji: 30.07.2015

5 komentarzy:

 1. Cześć Marcel.

  Fajnie, że opisujesz nawigacje, niemniej mam kilka uwag do recenzji 7 waysa.

  - UMP można ściągać bezpośrednio z aplikacji, nie trzeba nic wgrywać. Dodatkowo jest kilka skórek, które włączają garminowy wygląd map UMP. Polecam moją 'Yaperowa skórka Nitro dla mapy UMP'

  - Wygląda, że podczas testu miałeś włączona opcje 'przyciągaj do dróg'. Niestety nie jest ona zbyt dopracowana dlatego polecam ja wyłączyć.

  - HUD oczywiście informuje którym zjazdem zjechać. Na dowód screenshot:
  http://i.imgur.com/kuCHBeI.jpg

  - Ten problem z mapą w Gliwicach na Dworcowej. To tez chyba wina przyciągania do dróg i gorszej jakości sygnału GPS podczas korzystania z UMP. Zdryfowało na prawo przyciagnęło do drogi i... poszło. :)
  Nie widzę praktycznie żadnych różnić w siatce dróg pomiędzy UMP a OSM.
  http://umapa.pl/NcePU
  Jakby co fo problem na UMP można zgłosić tu:
  http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/form.html

  - Nie napisałeś też o możliwości filtrowania wyświetlanych POI w 7ways. To super narzędzie pozwalające pokazywać takie rodzaje POI jakie sobie zażyczymy. Na przykład węzły autostradowe (filtrujemy po 'hw').
  http://i.imgur.com/ewQARZQ.jpg

  - Do mapy UMP polecamy także spolszczenie dostępne w dodatkach do pobrania w apce(dostępne potem pod nazwą Polski PL). Oryginalne ma złe nazwy dla szukania POI i np. nie daje rady wyszukiwać stacji benzynowych w menu szukaj->POI->Paliwo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie masz rację, ale nie przeczy to wynikom mojego testu.

   Gdy ja testowałem aplikację, nie dało się pobrać UMP Mapy bezpośrednio z programu, dlatego opisałem sposób z wgrywką z komputera. O skórkach napisałem. Przyciąganie do drogi - być może, nie jestem w stanie teraz tego sprawdzić, bo musiałem zwolnić miejsce w pamięci i nie używam 7ways.

   Filtrowania POI rzeczywiście nie testowałem, uznałem to za średnio przydatne (dla mnie).

   Czy masz jakieś informacje na temat rozwoju nawigacji? Czy producent jeszcze coś przy niej robi?

   Dzięki za wnikliwe uwagi! Pozdrawiam, Marcel

   Usuń
  2. Rozwój aplikacji jest niestety dosyć powolny, ale z tego co rozmawiałem z Jewgienijem, planuje kolejne wydania.
   Ma być dodane zarządzanie zgrywanymi trackami GPS, zmiana silnika graficznego.
   Ja ze swojej strony zwróciłem uwagę, ze dla nas Polaków bardzo ważne byłoby traktowanie liter z ogonkami jak zwykłych łacińskich. Czyli żeby po wpisaniu Lodz szukał Łodzi. To chyba aktualnie dla mnie najwieksza wada programu.

   Usuń
 2. A ja tak po cichu dodam, ze poprawiłem "dziką" wersje polskiego lektora, który zaczął zapowiadać zjazdy na rondach. Mój błąd, bije się w piersi. Lektora znaleźć można tu: https://drive.google.com/folderview?id=0B1Mw7ghG390QalZtcS1HbG5aejQ&usp=sharing

  PS. Mam tylko nadzieję, że niczego innego przy okazji nie spitoliłem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. PS2: Moja najbardziej aktualna wersja lektora: 0.0.4

  OdpowiedzUsuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.