2 sierpnia 2016

Czyż nie dobija się koni? Magic Earth wypuszcza nieudaną aktualizację


Czekaliśmy, pytaliśmy, błagaliśmy o zmiany. No więc stało się - szwajcarski producent w końcu wypuścił aktualizację zyskującej na popularności nawigacji Magic Earth. Niestety, coś poszło nie tak. Bardzo nie tak.

Czego tak naprawdę najbardziej potrzebowało ME? Paru drobnych usprawnień, np. dodania opcji pomijania dróg gruntowych czy poprawienia algorytmów routingu, a szczególnie wyszukiwarki. Tymczasem ekipa z General Magic poszła po bandzie oferując radykalne zmiany, które... wydają się nie do końca przemyślane. Aż by się chciało zakrzyknąć: WHY???

Zacznijmy od tego, że aplikacja zmieniła logo - ok, teraz jest bardziej nowoczesne, ale kogo obchodzi logo? Nie to się liczy w nawigacji. Kolejne zmiany to poprawiona grafika map i wizualizacji tras - ok, wygląda to lepiej, nowocześniej. Dodano widok terenowy - na plus. Z kolei mapy satelitarne nadal wyglądają koszmarnie, a właściwie nie wyglądają, bo na zdjęciach nic nie widać. Dodano opcję transit, czyli obliczanie tras z użyciem środków komunikacji publicznej. Oho, ktoś tu chyba próbuje robić drugie HERE. Co z tego, skoro to nie działa. Hello, my mieszkamy w Polsce, u nas takie usługi nigdy nie działają, chyba że weźmie się za nie Google.

Do map Google trochę jeszcze brakuje. Trochę?? >

Dodano nawigację rowerową - ok, może się przydać. Dodano wskazówki TTS, czyli syntezator mowy gadający nazwy ulic. Ok, może komuś to się przyda, ale dlaczego przy okazji zabrano wskazówki nagrane? Gdzie do cholery jest mój ulubiony Szymon??? Bez Szymona nie jadę!

Pojawił się traffic - na mapie w trybie online widać kolory obrazujące natężenie ruchu. Czy ma to jakiś wpływ na obliczanie tras lub proponowanie objazdów - nie wiem i pewnie się nie dowiem, bo jeżdżę offline.

Wydaje mi się, że częściej pojawia się asystent pasa ruchu - to na plus. Zmienił się sposób ustawiania preferencji trasy - teraz można to zrobić dopiero po wyznaczeniu trasy w menu kontekstowym. Nadal brak opcji omijania dróg gruntowych.

Nowe menu ustawień jest niedopracowane i niedotłumaczone. W Preferencjach mamy takie pozycje jak: jednostki miar, głośność głosu, nazwy na mapach (co to za połączenie!). A w ustawieniach zaawansowanych ustawienia ostrzeżeń. I tyle. No to są jakieś żarty.

< Ktoś tu chyba zapomniał o tłumaczeniu

Nie chcę z góry skazywać ME na klęskę, nie chcę już teraz całkowicie negatywnie oceniać tej aktualizacji, być może niebawem pojawią się jakieś poprawki; niestety w komentarzach na Google Play już pojawiły się głosy, że nawigacja prowadzi gorzej niż przed aktualizacją i zdarza się jej świrować. Sam jeszcze nie jeździłem po uaktualnieniu, więc nie potwierdzam tych rewelacji.

Na razie jestem bardzo zawiedziony. Radziłbym fanom ME nie pobierać tej aktualizacji i korzystać z programu w poprzedniej wersji. Sam wstrzymałem się z aktualizacją na telefonie "samochodowym" (używam go tylko do nawigacji).

PS. Zmiany dopadły też nawigację komercyjną Route 66, która również zmieniła szaty oraz nazwę na Magic Earth Pro - nadal korzysta z map TomToma.

Poniżej kilka obrazków z komentarzami:


Pojawił się traffic


I funkcja transit


Opcje transitu


Można wybrać różne typy map, ale jedyna sensowna nowość to Teren


Można sobie ustawić opcje oszczędzania energii. Wow, tego potrzebowałem, naprawdę. Nie, tylko ironizuję...


A śmieci w galerii coraz więcej. Oprócz dwóch środkowych folderów, wszystkie pozostałe dodała ME. I tak po każdym uruchomieniu, możesz sobie kasować, i tak wrócą.


6 komentarzy:

 1. Anonimowy3.8.16

  Zgadzam się, zrąbali strasznie tę aktualizację. A tak na nią czekałem :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy5.8.16

  To jest trochę słabość tych androidowych bezpłatnych nawigacji - co aktualizacja, to rewolucja, i to najczęściej w niedobrym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę już ochłonąłem po złości na tę aktualizację. Ma ona pewne plusy, oprócz ewidentnych faili - zrobię o tym osobny materiał.

   Usuń
 3. Mi w Andku 4.4.2. wywaliło chyba GPSa. Skąd wziąć starą przed aktualizacyjna wersję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeden z czytelników podesłał mi taki link: https://apkpure.com/magic-earth-navigation-maps/com.generalmagic.magicearth - znajdziesz tu starsze wersje aplikacji (jest też z listopada 2015). Może zadziała.

   Nie gwarantuję, że to się uda, nie testowałem apki z tego źródła. Podzenia :)

   Usuń
  2. Dzięki - ciekawe co popsuli. Powiem jeszcze jedno - przy okazji tej ostatniej (?) aktualizacji w navmii tez straciłem GPS :(.

   Usuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.