16 września 2016

Weryfikator: iGo po 7000 km


Weryfikator to nowy cykl, w którym rzadko (bo założenia wymagają dłuższego czasu użytkowania), ale mam nadzieję regularnie będę weryfikować swoje oceny przetestowanych aplikacji. Chodzi o to, by przekazać swoje wrażenia i wnioski po znacznie dłuższym niż typowy czas testów okresie użytkowania. Na pierwszy ogień idzie nawigacja iGo, którą oceniłem wysoko, bo aż na 9/10.

Okazja do tego, by z iGo spędzić więcej czasu narzucała się sama - wakacje. Postanowiłem, że będzie to podstawowa nawigacja w podróży do Hiszpanii; pozostałe programy traktowałem wyłącznie pomocniczo.

iGo używałem w następujący sposób:

 • nawigacja tranzytowa - przejazd z Polski do Hiszpanii przez Niemcy wyłącznie autostradami. Zadanie przed iGo: wytyczyć jak najszybszą i jak najtańszą trasę do miejsca docelowego, prowadzić przez różnego rodzaju węzły autostradowe, zmiany kierunków i dróg w sposób pewny i bez zaskoczeń dla kierowcy. Z tego zadania iGo wywiązała się wzorowo, cała licząca ponad 2 tys. km trasa (w jedną stronę) przebiegła bezproblemowo. Pomagał widok z góry, który wyświetlany jest podczas jazdy drogą szybkiego ruchu - kierowcy wystarczy jeden rzut oka, by zorientować się jak długi odcinek ma przed sobą. Podczas manewrów widok mapy zmienia się na szczegółowy. Ekran mógłby być jednak trochę lepiej zaprojektowany - chodzi mi o wskaźniki, typu czas pozostały do celu, odległość, godzina przybycia.
 • jazda lokalna, czyli przemieszczanie się między miastami już w Hiszpanii, przejazdy przez mniejsze miejscowości. Tu mam pewne uwagi (patrz niżej).
 • wyszukiwanie POI, głównie campingów. Więcej na ten temat w osobnym wpisie.


A teraz kilka mankamentów, które wychwyciłem podczas 3-tygodniowej podróży:

 • stare mapy, wiadomo - brakujące odcinki autostrad: niezły zonk, jak nagle znajdujesz się pośrodku niczego, a konkretnie góry :), albo wjedziesz na most, który zdaniem iGo nie istnieje;
 • fatalny podgląd ronda; jeśli przed rondem nie podejrzałeś jego kształtu i zjazdu, na samym rondzie nic nie zobaczysz, te duże nie mieszczą się na ekranie (!), a kursor jest jakiś bezwładny, nie odpowiada pozycji samochodu;
 • nie radzi sobie w małych miastach, ciasne uliczki to zbyt duże wyzwanie, co chwila przelicza trasę, dezorientuje to kierowcę. I wcale nie mówię tu o wysoko zabudowanych uliczkach starego miasta, tylko normalnych ulicach, gdzie przepuszczony jest ruch, a telefon nie gubi sygnału GPS;
 • potrafi się zgubić na prostej drodze. Przykład: do granicy francuskiej leci autostrada AP-7. Ale w pewnym miejscu obok niej biegnie równoległa krajówka. Co robi iGo? Przeskakuje na krajówkę i zaczyna wydawać histeryczne polecenia: zawróć, skręć, na rondzie zjedź drugim zjazdem itp. Naprawdę można się pogubić, bo akurat wtedy jechałem do zjazdu na Costa Brava i tylko dlatego, że pamiętałem ile mn. więcej jest do niego kilometrów, nie wpadłem w panikę i nie zjechałem pierwszym lepszym.
 • brak symulacji przejazdu przez tunel. Po wjeździe do tunelu nawigacja po prostu gubi sygnał i radź sobie kierowco sam. Co w sytuacji, gdy w tunelu rozwidlają się drogi i trzeba wybrać jedną z nich? Co jeśli tuż za tunelem jest zjazd? Zanim nawigacja złapie sygnał, zjazd będzie już daleko za samochodem. To się naprawdę da zrobić. 
Taki tam mosteczek, każdemu zdarzy się nie zauważyć


W sumie jednak uważam iGo za dobry i solidny program, który pomimo paru drobnych wpadek spisał się bardzo dobrze. Jest pole do poprawy, trzeba też przyłożyć się do aktualizacji map (hello, to jest płatna nawigacja, powinny być co najmniej 4 aktualizacje rocznie, a w tym roku nie było jeszcze żadnej...).

Ocena po weryfikacji:
7/10

4 komentarze:

 1. Anonimowy4.2.17

  Kupiłem niedawno nawigację samochodową Navon A500 na systemie Android, czy mając do niej klucz można też go użyć w innych urządzeniach?
  Zwykle korzystam z HereWeGo, Panorama Firm Nawigacja na telefonie z Androidem lub Mapy na Windows 10 Mobile na telefonie Lumia...koniec końców wszystkie korzystają z map kiedyś Nokii;-) a tylko igo ich nie zaktualizowało pomimo tego że mamy już 2017r a mapy są z 2015:-/

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy2.6.17

  Jeżeli chcemy aby mapa obracała się na rondzie razem z kursorem zamiast stania w miejscu wystarczy w katalogu iGO dodać do sys.txt wpis może komuś się przyda :)

  [camera.roundabout]
  enabled=0

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy11.7.17

  Jeżdże na iGO zawodowo i ma w tunelu symulację ruchu! To samo z rondem - nikt jeszcze nie rozwiązał tego lepiej. Poza tym ma bardzo istotną funkcję o której ty nie masz nawet pojecia a mianowicie omijanie odcinków specjalnych w tym całych krajów. Wyobraź sobie, że jedziesz z Austrii do Francji z ładunkiem a nawigacja wyznaczyła ci trasę przez Szwajcarię. W iGO praktycznie jednym kliknięciem eliminujesz Szwajcarię z wyznaczania trasy i wyznacza trasę przez kraje ościenne. W TomTom jest to nierealne. Natomiast TomTom ma lepiej rozwiazany graficznie TMC.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co zrobić aby TMC Zadziałało w igo Blaupunkta w Polsce. ?

  OdpowiedzUsuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.