24 grudnia 2016

Here WeGo - poradnik konfiguracji dla niezaawansowanych


Wyobraźcie sobie swoją babcię, osobę wciąż aktywną, prowadzącą samochód, potrzebującą nawigacji prostej w obsłudze, która nie pożre jej pieniędzy przez niekontrolowane pobieranie danych. To zresztą wcale nie musi być babcia, to może być każda inna osoba, która nie lubi grzebać w ustawieniach i zastanawiać się czy przesunięcie jakiegoś przełącznika sprawi, że zamiast dojechać jak najszybciej do celu, zwiedzi okolicę drogami osiedlowymi.

Dla takich osób jest Here We Go i takim osobom dedykuję ten film i specjalną instrukcję krok po kroku. Pokażę wam jak szybko przygotować tę bezpłatną nawigację do pracy. Pretekst jest dobry, bo Here dzięki ostatnim aktualizacjom działa sporo szybciej, no i wreszcie ma nową mapę Polski.

Poradnik krok po kroku

Najpierw wersja wideo (z niespodziankami!):
A teraz instrukcja:

Pamiętaj o włączeniu wi-fi, za chwilę pobierzesz sporo danych z internetu.

1. Pobierz Here WeGo ze sklepu Play i uruchom aplikację.

2. Włącz GPS w smartfonie.


3. Ustal swoją pozycję, klikając ikonę w dolnym lewym rogu.4. Teraz możesz zdefiniować skrót z adresem twojego domu. Kliknij domek. Jeśli znajdujesz się teraz w domu, kliknij Twoja lokalizacja, a na następnym ekranie wybierz Ustaw. Możesz też od razu dodać skrót na pulpicie telefonu, dzięki temu nie będziesz musiał uruchamiać nawigacji, by wpisać adres domowy - wystarczy jedno dotknięcie skrótu i nawigacja wytyczy drogę do domu.

5. Jesteś teraz w trybie online i możesz już używać nawigacji jak Google Maps, czyli przeglądać mapę i wytyczać trasę. My jednak chcemy być niezależni od internetu, dlatego pobierzemy mapę do pamięci telefonu.
6. Wejdź do opcji i wybierz Pobierz mapy. Wybierz Europę i Polskę. Rozpocznie się pobieranie mapy Polski (ponad 600 MB). Uwaga, jeśli chcesz pobrać mapę na kartę pamięci, najpierw wejdź do Ustawień, wybierz zakładkę Pamięć masowa i wybierz kartę pamięci (w zależności od telefonu i typu karty będzie się nazywać inaczej, ważne, żebyś wybrał opcję inną niż zaznaczona domyślnie, czyli Wewnętrzna). Aplikacja uruchomi się ponownie.
7. W czasie, gdy mapa się pobiera, możesz swobodnie skonfigurować nawigację.


8. Wróć do ekranu startowego i w menu Ustawienia wybierz Opcje głosowe. Kliknij Pobierz głosy i wybierz „polski”. Wskazówki głosowe się pobiorą i zainstalują.


9. W ustawieniach wejdź jeszcze w zakładkę Alerty o przekroczeniu prędkości. Tu ustawisz czy nawigacja będzie cię ostrzegać o przekroczeniu dozwolonej prędkości „zerojedynkowo” (wystarczy, że przekroczyć prędkość o 1 km/h i będzie alarm), czy z pewnym marginesem. Proponuję na obu suwakach ustawić tolerancję 10 km/h (rzadko kiedy jeździ się dokładnie z prędkością odpowiadającą znakom – dotyczy to nawet najbardziej dbających o to kierowców).

10. Pozostałe opcje zostaw w ustawieniach domyślnych, nic nie musisz tu zmieniać.


11. W menu zaznacz opcję Używaj aplikacji offline – spowoduje to, że nawigacja nie będzie się łączyć z internetem. Pamiętaj, że zaznaczając tę opcję rezygnujesz ze wskazań trafficu (informacji o natężeniu ruchu drogowego).

12. Jeśli jednak chcesz, żeby nawigacja uwzględniała te dane, nie zaznaczaj tej opcji, a następnie na ekranie mapy kliknij ikonkę w prawym dolnym rogu i wybierz kafelek Ruch uliczny. Mapa wyświetli informacje o korkach, symbolizowaną kolorami (zielony – normalna jazda, czerwony – korek). W tym samym miejscu włączysz zdjęcia satelitarne oraz mapę uwzględniającą linie komunikacji miejskiej.


12. Aby wybrać cel podróży, kliknij w pole oznaczone lupą i słowem Dokąd? Wpisz adres wg schematu: ulica, numer domu, miasto. W trakcie wpisywania zobaczysz podpowiedzi. Im więcej znaków, tym dokładniejsza podpowiedź. Możesz też wpisać nazwę obiektu (np. Zamek Królewski) lub nazwę sklepu (wtedy nawigacja wyszuka sklepy najbliżej twojego położenia lub ostatniego wyszukiwania).


13. Po wybraniu podpowiedzi, nawigacja pokaże twój cel na mapie. Klikając w zakładkę z adresem rozwiniesz kartę, w której możesz zapisać adres w ulubionych (gwiazdka Gromadź) – aby to zrobić musisz mieć jednak konto w Here (możesz je założyć w tym momencie). Zapisane miejsca znajdziesz w menu w zakładce Kolekcje.14. Wróćmy do naszego celu. Kliknij ikonę drogowskazu, a nawigacja zacznie wytyczać trasy dla różnych typów pojazdów (i nie tylko). Warto w tym momencie kliknąć ikonę koła zębatego i wejść do menu Preferencje tras. To tu określasz warunki, jakie ma uwzględniać nawigacja przy wytyczaniu tras. W zakładce Samochodem odznacz koniecznie drogi gruntowe, aby nawigacja nie uwzględniała takich dróg przy wytyczaniu trasy. Możesz też wyłączyć takie opcje, jak Transport publiczny, Car-sharing, Taksówka, Rower, Pieszo. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz je włączyć, jeśli potrzebujesz trasy rowerowej czy pieszej.


15. Cofnij się przyciskiem wstecz, a nawigacja ponownie wyznaczy trasę, tym razem tylko dla samochodów. Masz do wyboru kilka tras. Kliknij jedną z nich, a zobaczysz ją podświetloną na mapie. Zobaczysz też trasy alternatywne (wyszarzone). Aby przełączać się między tymi wariantami, przesuwaj dolny pasek w bok. Możesz przyjrzeć się szczegółom trasy powiększając dowolny fragment mapy poprzez rozciąganie i zbliżanie dwóch palców (pinch to zoom). Wysuwając dolny pasek w górę zobaczysz podsumowanie podróży (ile kilometrów pokonasz drogą płatną, ile autostradą) oraz jej dokładny plan.

16. Jeśli wybrałeś już wariant trasy, kliknij przycisk z ikoną samochodu.17. Przejdziesz do ekranu nawigacji. Tu możesz zdecydować, jakie informacje chcesz widzieć podczas jazdy,. Dotknij dolną belkę pod nazwą ulicy, rozwinie się dodatkowe menu, kliknij Ekran.

18. W zakładce Nawigacja możesz wybrać trzy parametry. Proponuję wybrać: Czas przybycia, Pozostało oraz Odległość do celu. Gdy wrócisz do ekranu nawigacji, zobaczysz te informacje u dołu ekranu:
W widoku pionowym: prędkość + ograniczenie prędkości, godzina przyjazdu, ile potrwa podróż 
W widoku poziomym: prędkość + ograniczenie prędkości, godzina przyjazdu, ile potrwa podróż, pozostała odległość.

Widok poziomy:
19. Możesz ruszać! Głośność wskazówek ustawisz za pomocą przycisków głośności smartfona.
Pamiętaj, że nie musisz kurczowo trzymać się trasy wskazywanej przez nawigację, możesz ją zmienić – wtedy nawigacja przeliczy trasę i zaproponuje nową.

Pamiętaj również, że nie ma nawigacji idealnej, każda, nawet najpopularniejsza, może się pomylić. Dlatego zawsze miej oczy szeroko otwarte i przede wszystkim skup się na drodze oraz tym, co się na niej dzieje. Powodzenia i szybkiego dotarcia do celu!

Uwaga! Jeśli w ustawieniach nie zaznaczyłeś opcji działania offline, podczas włączania aplikacji bez dostępu do internetu, może się ona samoczynnie zamykać - tak przynajmniej działo się u mnie. Rozwiązaniem jest połączenie się z internetem, uruchomienie Here i zaznaczenie opcji offline w ustawieniach.

Recenzję Here oraz film z przejazdu znajdziesz tutaj.

Jeśli spodobał się Wam ten poradnik i chcielibyście przeczytać instrukcję obsługi innej nawigacji, dajcie znać w komentarzach!

22 komentarze:

 1. Anonimowy24.3.17

  Nie wiedziałem jak wybrać trasę alternatywną a tu się dowiedziałem. Fajny poradnik.
  Jeżdżę bardzo dużo służbowo i używam map tomtom,które uważam za najlepsze, ale platne. Prywatnie jednak używam darmowej mapy here. Niewiele jej brakuje do ideału. Google maps są równie dobre, ale za bardzo mulą mi telefon.

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy2.4.17

  mimo ze mam ustawione tryb offline to aplikacja nie chce sie wlaczyc gdy nie mam polaczenia z internetem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy1.8.17

   U mnie pomogło wyłączenie animacji w Android

   Usuń
 3. Anonimowy16.4.17

  Przy dłuższych odcinkach (np. 500 km) przy wytyczaniu trasy pojawia się komunikat o konieczności połączenia z internetem (nawigacja ustawiona na tryb offline). Czy można to jakoś obejść?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy14.1.18

   Znajomy jeździł z Here do Chorwacji i nie miał takich komunikatów.

   Usuń
 4. Pomimo, że skonfigurowałem telefon zgodnie z zaleceniami nie mogę pobrać map w trybie wi-fi (wyświetla się komunikat że "nie można pobrać"), a z kolei przy transferze danych pobierane mapy zapisywane są uparcie w pamięci wewnętrznej telefonu Huawei P8 Lite ( mimo ustawienia karty pamięci domyślnie). Co z tym można zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mniemam masz miejsce na smartfonie? (mozna tez przelaczyc zeby na karte sd sciagnelo - domyslnie sciaga na pamiec telefonu)
   - U mnie co jakis czas musialem rozlaczyc i wlaczyc Wifi, ale prawde mowiac to chyba bardziej problem z moją siecia w domu byl.

   Usuń
 5. niestety zainstalowna w stacji multimedialnej z andrioidem 5.1 w samochodzie dziala jakis czas z bledami.
  ostatnio wyrzucilo komumikat "make sure card installed"... cos tam i przestala sie uruchamiac, odinstalowanie i ponowne zainstalowanie nie daje rezultatu.
  jeszcze w czasie kiedy to dzialalo nie mozna bylo wejsc w ustawienia.
  ogolna ocena - slabo - ze wzgledu na bledy

  OdpowiedzUsuń
 6. jak zainstalowac jezyk niemiecki jako głos? mam tylko angielski i nie moge innego pobrac :/ pzdr

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dodać pośrednie cele podróży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy10.8.17

   W Here nie ma takiej możliwości - to jest bardzo podstawowa nawigacja.

   Usuń
 8. Anonimowy25.4.18

  Nie widzę ikony w pobliżu

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam pytanie czy trzeba ściągać mapy np Niemiec by wyznaczyć trasę do Berlina? c

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy22.6.18

  Czy jest w tym programie opcja zapisania bieżącej lokalizacji?

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy wie ktos jak adres "domu" zmienic?

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy12.7.18

  Nawet jeśli mam już pobraną lokalnie mapę i korzystam z trybu offline to i tak do ustalenia pozycji na mapie oprócz włączonego lokalizatora muszę mieć dostęp do internetu! W przeciwnym razie nie odnajduje mojej pozycji. Da się to jakoś rozwiązać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnajdzie, tylko musisz dać jej trochę więcej czasu. Złapanie fixa tylko po GPS zawsze trwa dłużej, niż w przypadku użycia wspomagaczy.

   Usuń
 13. Chciałem zaplanować trasę we Włoszech, wygląda na to że mogę to zrobić wyłącznie z aktualnej pozycji. Niestety jestem w Polsce

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy7.9.18

  U mnie nie daje rady zmienić domyślnej lokalizacji z wewnętrznej na kartę. Nic się rozwija. De- i ponowna instalacja nie pomogła.

  OdpowiedzUsuń
 15. Anonimowy24.9.18

  Byłem teraz we Włoszech i tam chciałem trochę pojeździć rowerem. Wybrałem HERE bo GPS. Niestety dziwnie to wyglądało, mapy nie chciały się aktualizować, musiałem co jakiś czas naciskać kółeczko z moją pozycją. Bardzo kręciła kierunkiem jazdy. Chciałem żeby mapa orientowała się w kierunku jazdy-nie dało się ustawić. Mimo że mam włączony głos - nie mówiła. Czasami gubiła się i trzy razy jechałem w kółeczko. Może nie byłem zbyt dociekliwy w ustawieniach, ale za wiele ich tam nie ma. Jazda w moim przypadku była bardzo męcząca, papierowa mapa była by już lepsza

  OdpowiedzUsuń
 16. Hejka ! Mam problem tego typu... Zainstalowałem aplikację na tablecie ale nie chce się uruchomić i otworzyć. W czym jest problem ?

  OdpowiedzUsuń

Proszę o zachowanie kultury w komentarzach.